اخبار کرمانشاهاستانها

برخورد پلیس با قانون‌شکنان سخت‌تر می‌شود

تشکیل بانک اطلاعاتی سارقین سابقه‌دار در کرمانشاه

برخورد پلیس با قانون‌شکنان سخت‌تر می‌شود/ تشکیل بانک اطلاعاتی سارقین سابقه‌دار در کرمانشاه

به گفته فرمانده انتظامی استان کرمانشاه طی چند ماه گذشته، ۱۲۶۰ معتاد متجاهر از سطح استان جمع آوری شده اند.

به گزارش ماندگار نیوز– سردار مهدی حاجیان، امروز(۱۲ مهر) در نشستی خبری به مناسبت آغاز هفته نیروی انتظامی با اشاره به نامگذاری این هفته (۱۳ تا ۱۹ مهر) با عنوان ” شهروند قانون مدار، پلیس خدمتگزار”، اظهار کرد: هرچه میزان قانون مداری در جامعه بیشتر باشد، محصول آن امنیت پایدار در جامعه خواهد بود.
وی ادامه داد: اگر بین پلیس و شهروندان رابطه ای بر محور قانون باشد، نظم و انضباط اجتماعی تحقق پیدا می کند و درک مشترکی از قانون و حقوق شهروندی اتفاق می افتد.
فرمانده نیروی انتظامی کرمانشاه تصریح کرد: با توجه به این رویکرد، برای یکسال پیش رو نگاه ما در استان، پلیس جامعه محور و محله محور خواهد بود، به گونه ای که بتوانیم در محلات حضور پیدا کرده و امنیت را با کمک بزرگان و معتمدین محلی در محلات بوجود آوریم و مردم را در ایجاد این امنیت مشارکت دهیم.
وی افزود: پلیس هم پاسخگوی به مردم و هم مطالبه گر است، به مردم پاسخگو در اجرای قانون خواهد بود و از دستگاه ها و نهادهایی که در حوزه ای مقصر هستند و با اقدامات خود باعث ایجاد نارضایتی مردم می شوند، مطالبه گری می کند.
حاجیان خاطرنشان کرد: برای نمونه در بحث تصادفات جاده ای، پلیس نمی تواند نظاره گر فوت خانواده ها و جوانان در جاده ها باشد، لذا در آینده ای نزدیک، سهم التقصیر هر کدام از نهادهای ذیربط را مشخص و رسانه ای خواهد کرد.

جمع آوری ۱۲۶۰ معتاد متجاهر از سطح استان

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اجرای قانون توسط پلیس، عنوان کرد: ما در برابر قانون شکنان همچون اراذل و اوباش، سارقین، مالخرها و … سخت تر از گذشته برخورد خواهیم کرد.
فرمانده انتظامی استان کرمانشاه با بیان اینکه پلیس در بحث جمع آوری خرده فروشان مواد مخدر و معتادین متجاهر به صورت جدی وارد عمل شده است، افزود: در این راستا تاکنون بیش از ۱۲۶۰ نفر از معتادین متجاهر را از سطح استان جمع آوری کرده ایم و تحویل کمپ های نگهداری داده ایم.

تشکیل بانک اطلاعاتی سارقین سابقه دار در کرمانشاه

وی در ادامه به بخشی از عملکرد نیروی انتظامی استان طی شش ماهه اول امسال اشاره کرد و گفت: در طول این مدت بیش از ۱۷۶ طرح مختلف را در سطح استان اجرا کرده ایم که از جمله آنها می توان به طرح مقابله با سرقت ها اشاره کرد.
حاجیان خاطرنشان کرد: در ابتدای امسال میزان افزایش سرقت ها در استان نسبت به مشابه سال قبل آن حدود ۱۳ درصد بود که طی برنامه ای توانستیم سیر افزایشی سرقت ها را کنترل کرده و به حدود سه درصد برسانیم که البته با برنامه ریزی این رقم را به صفر خواهیم رساند.
وی ادامه داد: در شش ماهه ابتدایی امسال نسبت به مشابه سال قبل، افزایش ۶۹ درصدی انهدام باندهای سرقت را در سطح استان داشته ایم.

فرمانده نیروی انتظامی استان با تاکید بر‌اینکه طرح مقابله با سرقت با مشارکت مردم در استان کماکان ادامه خواهد داشت، افزود: ما سارقین را دستگیر خواهیم کرد، حتی اگر صدبار هم آزاد شوند. لذا از مردم می خواهیم که درصورت مشاهده هر سرقتی با شماره ۱۱۰ و یا ۱۹۷ تماس بگیرند.
وی ادامه داد: همچنین بانک اطلاعاتی سارقین سابقه دار را به منظور کنترل هدفمند این افراد در استان تشکیل داده ایم.
حاجیان اعلام کرد: در بحث سرقت های مهمه، نسبت به سنوات گذشته کاهش ۱۸ درصدی را در سطح استان داشته ایم، اما در بحث کشف سرقت های واقعی(عودت مال های مسروقه به صاحبانشان) حدود سه درصد افزایش داشته ایم.
وی به کاهش برخی از سرقت ها در سطح استان هم اشاره کرد و گفت: طی شش ماه گذشته در بحث سرقت مغازه ۲۱ درصد، سرقت خانه ۳۹ درصد و سرقت خودرو ۳۷ درصد در سطح استان کاهش داشته ایم.

افزایش ۴۷ درصدی کشفیات قاچاق در استان

فرمانده انتظامی استان یادآورشد: همچنین طی این مدت، میزان تصادفات فوتی ۱۷ درصد و تعداد متوفیان تصادفات هم ۱۵ درصد در سطح استان کاهش داشته است.
وی تصریح کرد: در بحث دستگیری معتادین متجاهر ۳۰ درصد و دستگیری خرده فروشان مواد مخدر هم ۱۴ درصد افزایش داشته ایم.
به گفته این مقام انتظامی، طی شش ماهه اول امسال، افزایش ۹۳ درصدی کشفیات قتل و دستگیری قاتلین و ضرب و جرح را در استان داشته ایم.
حاجیان در ادامه از افزایش ۴۷ درصدی کشفیات قاچاق کالا از نظر ارزش ریالی خبر‌داد و گفت: طبق ابلاغی که به استان شده، تمام کالاهای مکشوفه قاچاق را با همکاری و همراهی سیستم قضایی معدوم خواهیم کرد.

کاهش تصادفات زوار اربعین حسینی در کرمانشاه

وی در ادامه به فعالیت های پلیس کرمانشاه در بحث اربعین هم اشاره ای کرد و افزود: خوشبختانه در اربعین امسال باتوجه به فراهم بودن زیرساخت ها، مرز خسروی در بین مرزهای شش گانه کشور برای تردد زوار به عنوان یکی از مرزهای برتر انتخاب شد و تردد بیش از یک میلیون نفر را از آن داشتیم.
فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: بیش از ۵۴۰۰ نیروی پلیس و ۴۰۰ نیروی گشتی در این ایام پای کار بودند و علیرغم افزایش ۳۰۰ درصدی تردد از مرز خسروی، آمار تصادفات و سرقت ها در مسیر این مرز کاهش نشان می داد.

کلاهبرداری اینترنتی در صدر جرائم سایبری در کرمانشاه

وی در ادامه به کشفیات پلیس استان در حوزه جرائم اقتصادی هم اشاره ای کرد و گفت: در مدت شش ماهه ابتدایی امسال، افزایش ۸۶ درصدی کشفیات جرائم اقتصادی را در استان داشته ایم.
حاجیان تاکید کرد: در بحث جرائم اجتماعی همچون توهین، افتراء به دیگران، نشر اکاذیب و ایجاد احساس ناامنی در شبکه های اجتماعی هم افزایش ۹۳ درصدی کشفیات رخ داده است.
وی اعلام کرد: باتوجه به رهاشدگی فضای مجازی، مرکز فوریت های سایبری را تقویت کرده ایم و فضای برخی شبکه های اجتماعی که مردم را بیشتر تهدید می کنند، تحت رصد پلیس فتا قرار گرفته اند.
فرمانده انتظامی استان در ادامه بیشترین جرائم سایبری رخ داده در کرمانشاه را در حوزه کلاهبرداری های اینترنتی عنوان کرد و گفت: مردم باید بدانند، اگر پیامک هایی با محتوای برنده شدن در مسابقه و یا درخواست بازکردن لینک را داشتن، به احتمال بالا کلاهبرداری است.
به گفته این مقام انتظامی، برداشت های اینترنتی، هتک حیثت و دسترسی غیرمجاز به داده ها دیگر جرائم پرتکرار در حوزه سایبری در استان هستند.

با افراد بی حجاب هنجارشکن طبق قانون برخورد می شود

حاجیان در ادامه در خصوص مسئله عفاف و حجاب در کرمانشاه هم گفت: در این راستا، پلیس طبق قانون عمل می کند و در حال حاضر هم گشت های پلیس و سامانه ناظر بر خودروها در این زمینه فعال هستند و اعمال قانون می کنند.
وی یادآورشد: آن گروه از افراد هنجار‌شکنی که اقدام به کشف حجاب می کنند، باید رفتار خود را اصلاح کنند، چراکه مردم از این مسئله ناراضی هستندو از طرفی بی حجابی فرهنگ اصیل ما ایرانیان نیست.

برای دارندگان سلاح جنگی پرونده امنیتی تشکیل می شود

فرمانده انتظامی استان در ادامه در خصوص بالا رفتن آمار قتل با استفاده از سلاح در استان طی ماه های گذشته هم گفت: طی شش ماهه امسال تمام قتل هایی که با سلاح گرم در استان رخ داده کشف و قاتلین دستگیر شده اند.
وی با بیان اینکه طرح جمع آوری سلاح گرم در استان اجرایی می شود، افزود: کسانی که سلاح جنگی در اختیار دارند، باید بدانند که حتی اگر از آن استفاده هم نکرده باشند، برای آنها پرونده امنیتی تشکیل می شود و حبس های طولانی مدت در انتظار آنها خواهد بود.
گشت های پلیس آگاهی در کرمانشاه احیاء می شود
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آغاز هفته نیروی انتظارمی از فردا(۱۳ مهر)، اظهارکرد: در این هفته نیروی انتظامی استان همسو با کشور برنامه های مختلفی را برگزار خواهد کرد.
حاجیان افزود: یکی از برنامه های این هفته، افتتاح “گشت های پلیس آگاهی” در سطح استان است که به صورت کشوری این گشت ها احیاء شده و بیش از ۱۰ واحد گشتی را در سطح استان برای دستگیری سارقین خواهیم داشت.
به گفته این مسئول، در این هفته تعداد پروژه عمرانی حوزه نیروی انتظامی در استان کلنگ زنی و یا افتتاح خواهد شد.
وی در ادامه غبارروبی و عطرافشانی مزار شهدا، دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، دیدار و تکریم خانواده های شهدا، برپایی میز خدمت، نشست با اصناف، اساتید و نمایندگان استان در مجلس و … از دیگر برنامه های هفته نیروی انتظامی در استان عنوان کرد.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!