بین الملل

واکنش محتاطانه‌ ماکرون به اظهارات جنجالی دیپلمات چینی

رئیس جمهور فرانسه

رئیس جمهور فرانسه در واکنش به اظهارات دیپلمات چینی در مورد حاکمیت اوکراین بر شبه جزیره کریمه، با کشورهایی که مورد اشاره سفیر چین قرار گرفتند، ابراز همبستگی کامل کرد و افزود که پاریس در کنار دوستان و متحدان اروپایی خود می‌ایستد.

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ماندگارنیوز، رئیس جمهوری فرانسه امروز دوشنبه در آغاز سفر خود به شهر «اوستاند» بلژیک در خصوص اظهارات جنجالی «لو شایه» سفیر چین در پاریس گفت که در جایگاه یک دیپلمات نیست که از چنین لحنی استفاده کند.

«شایه» روز جمعه در مصاحبه با یک تلویزیون فرانسوی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آیا کریمه بخشی از اوکراین است یا خیر، اظهار داشت که این منطقه به صورت تاریخی بخشی از روسیه است و توسط نیکیتا خروشچف رهبر شوروی سابق به اوکراین داده شده است.

شای همچنین اضافه کرد: کشورهای عضو شوروی سابق وضعیت واقعی در قانون بین‌الملل ندارند؛ زیرا هیچ توافق بین‌المللی برای تحقق بخشیدن به وضعیت حاکمیت آنها وجود ندارد.

ماکرون در واکنش به این اظهارات با کشورهایی که مورد اشاره سفیر چین قرار گرفتند، ابراز همبستگی کامل کرد و افزود که پاریس در کنار دوستان و متحدان اروپایی خود که گذشته بسیار دردناکی در قرن 20 و همچنین 19 داشتند، می‌ایستد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز پیش از واکنش ماکرون در یک کنفرانس خبری تاکید کرد پکن به حق حاکمیت تمام کشورهای جماهیر شوروی سابق احترام می گذارد و موضع پکن در قبال کریمه تغییر نکرده است.

وی اظهار کرد پس از فروپاشی جماهیرشوروی سابق، چین یکی از نخستین کشورهایی بود اقدام به برقراری روابط دیپلماتیک با کشورهای تازه تاسیس شده کرد.

این سخنگو در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره اظهارات سفیر چین در فرانسه درباره کریمه گفت: از زمان شکل گیری روابط دیپلماتیک، چین همیشه به اصل احترام و رفتار برابر وفادار بوده در حالی که روابط دوجانبه دوستی و همکاری را تقویت کرده است. پکن همواره به حاکمیت کشورهایی که پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفته‌اند، احترام می گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!