اقتصادیکار آفرینی و اشتغال

دیدار دکترصحرایی استاندار کرمانشاه با منتخبین کارگری و کارفرمایی

نمایندگان کارگران کرمانشاه به استاندار چه گفتند؟

نمایندگان جامعه کارگری کرمانشاه در نشستی که به مناسبت هفته کار و کارگر برگزار شد، دغدغه‌های خود از اوضاع نامناسب معیشتی گرفته تا مشکل مسکن و امنیت شغلی را با استاندار در میان گذاشتند.

به گزارش پایگاه خبری ماندگار نیوز، اولیا علی بیگی رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در این نشست سه موضوع عدم امنیت شغلی، فعالیت شرکت‌های واسطه پیمانکاری و تامین مسکن را  سه مطالبه مهم کارگران در شرایط کنونی اعلام کرد.

علی بیگی با اشاره به جایگاه کار و کارگر در آیات و روایات و منزلتی که کارگر دارد، گفت: جامعه کارگری اگرچه اعتراض و انتقاد دارد، اما مرز خود را با دشمن مشخص کرده است.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه سپس از مهمترین دغدغه‌های کارگران یاد کرد که عدم امنیت شغلی و قراردادهای موقت از مهمترین آنها بود و افزود: کارگرانی داریم که با ۱۰ تا ۲۰ ساله سابقه آن هم در مشاغلی که ماهیت دائم دارد، با قراردادهای یک ماهه و یا نهایتا یک ساله کار می کنند که این امر باعث کاهش بهره‌وری، از دست رفتن کرامت نیروی کار و خدشه دار شدن آزادگی تشکل‌های کارگری شده است.

رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور فعالیت شرکت‌های پیمانکاری را دغدغه دیگر کارگران اعلام کرد که بدون آورده و سرمایه‌گذاری تنها از طریق فعالیت واسطه‌گری کسب درآمد کرده و حقوق کارگران را به صورت آشکار تضییع می‌کنند و ادامه داد: برخی از آنها بیش از ساعت قانونی از کارگران کار می‌کشند، اما دستمزد مصوب شورای عالی کار را نیز به کارگر پرداخت نمی‌کنند.

علی‌بیگی بر لزوم حذف و یا ساماندهی این شرکت‌ها تاکید و از اینکه اخیرا رئیس جمهور به این حوزه ورود کرده ابراز خرسندی کرد.

وی به دغدغه تامین مسکن کارگران نیز اشاره کرد و افزود: امروز حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد دریافتی یک کارگر برای اجاره مسکن می‌رود و با وجود نگرانی که از تمدید قرارداد یک ماهه و سه ماهه خود دارد، ناچار است قرارداد یکساله مسکن ببندد.

دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه درخواست کرد بر اساس تفاهم نامه بین وزارت مسکن و شهرسازی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اتاق تعاون،  دغدغه مسکن کارگران مرتفع شود و کرمانشاه نیز در این بخش ویژه دیده شود.

آمار واقعی کارگران بیمه شده کرمانشاه نگران کننده است

جواد اکبری رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی استان کرمانشاه نیز با اشاره به وجود ۸۱ هزار بازنشسته و مستمری بگیر تامین اجتماعی در استان کرمانشاه، خاطرنشان کرد: در حالیکه تعداد بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی کرمانشاه ۲۶۱ هزار نفر عنوان می‌شود، اما بخش اندکی از آنها کارگر واقعی هستند و عده زیادی بیمه خویش فرمایی، بیمه رانندگان، قالیبافان و … دارند.

وی معتقد است، چانچه رقم واقعی کارگران بیمه شده در کرمانشاه اعلام شود، نگران کننده خواهد بود.

موضوع دیگری که عضو هیات مدیره کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی کشور به آن اشاره کرد محرومیت کارگران بازنشسته از حق منطقه جنگی بود و عنوان کرد: نباید در این زمینه تبعیضی بین بازنشستگان لشکری و کشوری و بازنشستگان تامین اجتماعی باشد.

اکبری همچنین به مشکلات درمان کارگران بازنشسته هم اشاره کرد و خواستار همراهی بیشتر دانشگاه علوم پزشکی با تامین اجتماعی و بیمه‌های تکمیلی کارگران و بازنشستگان شد.

نمایندگان کارگران کرمانشاه به استاندارکرمانشاه چه گفتند
حقوق کارگران کفاف ۹ روز زندگی آنها را می‌دهد

مختار داوودی رئیس کانون انجمن‌های صنفی و کارگری استان کرمانشاه نیز افزایش ۲۷ درصدی دستمزد کارگران در سال جاری در حالیکه نرخ تورم بسیار بیشتر از این ارقام است را جوابگوی نیازهای معیشتی کارگران ندانست.

وی معتقد است، دریافتی کنونی کارگران تنها کفاف ۹ روز زندگی آنها را می‌دهد.

وی همچنین از مشکلات رانندگان هم یاد کرد و قطع بیمه تامین اجتماعی آنها را موضوعی نگران کننده دانست و یادآور شد: راننده‌ای که ماهیانه پنج تا شش میلیون تومان دریافتی دارد، چگونه می‌تواند ماهی دو میلیون تومان برای بیمه بپردازد.

داوودی اظهار کرد: به دلیل مشکلات معیشتی و رفاهی که رانندگان دارند، برخی از آنها راه مهاجرت را خصوصا به کشورهای حوزه خلیج فارس در پیش گرفته اند.

 از دغدغه ورود کارگران افغانی تا فشارهای روانی به کارگران

به گزارش ایسنا، سید حاجی علی حاجت‌خواه رئیس انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان کرمانشاه نیز به بیان دغدغه‌های این قشر پرداخت که شش ماه از سال را به دلیل رکود فعالیت‌های ساختمانی بیکارند و دغدغه‌های معیشتی جدی دارند.

وی تحت پوشش بیمه نبودن تعداد زیادی از کارگران ساختمانی را نیز از دیگر مشکلات آنها برشمرد و خاطرنشان کرد: از سوی دیگر چندین سال است که موضوع تامین مکان برای کارگران ساختمانی کرمانشاه پیگیری می‌شود، اما تا کنون به نتیجه نرسیده است.

اسعد صالحی از دیگر فعالین کارگری استان کرمانشاه نیز به موضوع استفاده از کارگران افغانی در کرمانشاه انتقاد کرد، آن هم در شرایطی که کرمانشاه با نرخ بالای بیکاری مواجه است و بخشی از کارگران استان بیکارند.

وی با بیان اینکه برخی از کارگران بیمه ندارند، در خواست کرد تعدادی از آنها بتوانند از ظرفیت بیمه روستاییان و عشایر استفاده کنند.

غلامرضا جمالزاده از دیگر فعالین کارگری کرمانشاه نیز آگاهی نداشتن کارگران از حق و حقوق خود را دغدغه مهمی دانست که به مشکلات آنها دامن زده و افزود: متاسفانه هیچ آموزشی در زمینه اینکه کارگران چه حقوق و حقوقی دارند به آنها داده نمی‌شود.

وی گفت: امروز کارگران علاوه بر دغدغه‌های معیشتی، از نظر روانی نیز در محیط کار خود تحت فشار هستند و گاهی به آنها به چشم ابزار برای کار نگاه می‌شود.

این فعال کارگری معتقد است، ادامه فشار به این قشر باعث می‌شود جامعه کارگری بیمار گونه‌ای داشته باشیم که تبعات آن در آینده گریبانگیر اجتماع خواهد بود.

در پایان این نشست نیز تعدادی از کارگران نمونه کرمانشاه و خانواده شهدای کارگر استان مورد تجلیل قرار گرفتند.

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
error: محتوا محافظت شده است!!